דברים שכייף לדעת

זריחת הירח

זריחת הירח
אם יתמזל מזלכם, הראות לכיוון ירדן תהיה טובה והירח יזרח בשעות הערב מעל הרי הגלעד מובטח לכם מראה בלתי נשכח ואם הוא גם יהיה מלא אז ממש הרווחתם :) אותנו זה מרגש כל פעם מחדש! זה חולף מהר אז לא לפספס

שיח רותם המדבר

רותם המדבר
באופן דיי מוזר קיים ריכוז של שיחי רותם המדבר על הגבעה של רותם. בגבעות הסמוכות כמעט ואין. בחורף השיח מתכסה בתפרחת מרהיבה של פרחים פרפרניים קטנים, לבנים עם כתם סגול קטן ומפיץ ריח נהדר. המראה של שיחי הרותם הפורחים בחורף נראה כמו פתיתי שלג. רותם המדבר הוא צמח מוגן על פי החוק בישראל. לרותם מיוחסות תכונות רפואיות רבות, אך חשוב לזכור שמדובר בצמח שבשימוש לא נכון, זרעיו רעילים למאכל אדם. הבדואים משתמשים ברותם כתרופה נגד כאבים שונים, נגד פצעים וכתרופה למחלות ילדים אולם יש לציין שהזרע רעיל למאכל. תושבי המדבר מכינים גחלים משורשי הרותם. הרותם מוזכר מספר פעמים במקרא.

צ'מבלול

רב רגל שחור
בעונות מסויימות ניתן להבחין בתושב קבע של הגבעה - רב רגל שחור הקרוי בפי הילדים צ'מבלול. הוא אינו מזיק וניזון מן הצומח, וגם מרקבובית (חומרי מזון זעירים שנמצאים בקרקע) ואדמה. הם אינם מזיקים כלל לאדם. אורכם רק כ־18 ס"מ, מספר רגליו כ־50 עד 150 זוגות והוא הגדול מבין רבי־הרגליים בארץ ואם נוגעים בהם הם כורכים את גופם לעיגול (ומפרישים ריח). אז אם נתקלתם בהם, אל פחד. הם עסוקים בעיניינים שלהם ויש שיגידו שהם אפילו די חביבים.

שמורת רותם-משכיות

שמורת רותם-משכיות
שמורה משתרעת משני צידי כביש מס' 578 (דרך אלון), בין היישובים רותם ומשכיות - כ- 5 ק"מ נסיעה מצומת מחולה בכביש הבקעה. חלק גדול משטח השמורה נמצא בשטח אש של צה"ל. השמורה משתרעת בשתי גדותיו של נחל מילחה. מצידי הנחל נמצאים מצוקים יפים, מתקופת הקרטיקון התחתון, בגובה כמה עשרות מטרים משני צידי הנחל, ובהם סדקים ומערות המשמשים לקינון עטלפי חרקים. באפיק הנחל צומחים אשלים. אין בשמורה שירותים למטיילים. מחזה לא נדיר במיוחד - להקות של צבי ארץ ישראלי מסתובבות על הגבעות שבין רותם למשכיות.

מצפה עמיתים

מצפה עמיתים
בגבעה הדרומית לרותם ממש ליד מגדל המים (קל להבחין בו מהכניסה לישוב) נמצא מצפה עמיתים. המצפה הוקם לזכרו של החייל עמית בן יגאל. הנוף הנשקף ממנו מהמם ולא סתם הספסל הנמצא במקום נכלל ברשימת הספסלים היפים בישראל.